Proč nepít zelený čaj a jeho možné negativní účinky na tělo

autor: | Říj 6, 2024 | Zelený čaj, Čínské zelené čaje, Japonské zelené čaje | 0 komentářů

Zelený čaj je známý po celém světě pro své mnohoznačné zdravotní přínosy. Lidé ho považují za zdravou a osvěžující alternativu k běžným nápojům jako je káva a černý čaj. Přestože zelený čaj má své výhody, existují situace, kdy byste se měli vyvarovat jeho konzumace. V tomto článku se podíváme na důvody, proč byste neměli pít zelený čaj a jaké má negativní účinky na tělo. Jedná se o: účinky na tlak, bušení srdce, průjem a možné předávkování.

Proč nepít zelený čaj?

Potenciální vedlejší účinky

Zelený čaj obsahuje kofein, který může u některých lidí způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je nespavost, nervozita a neklid. Pokud jste citliví na kofein, měli byste se vyvarovat přílišné konzumace zeleného čaje. Dále je třeba si uvědomit, že obsahuje i jiné stimulanty, jako je theobromin, který může také vyvolat podobné účinky.

Interakce s léky

Čaj může také interagovat s určitými léky. Například, pokud užíváte léky na ředění krve, zelený čaj by mohl ovlivnit jejich účinnost. Je důležité se poradit s lékařem, jestliže berete nějaké léky, abyste zjistili, zda je konzumace zeleného čaje bezpečná.

Vliv na krevní tlak

Zelený čaj může mít mírný vliv na krevní tlak. Obsažené látky, jako jsou polyfenoly, mohou pomoci snižovat krevní tlak u lidí s hypertenzí. Nicméně, pokud máte již nízký krevní tlak, konzumace zeleného čaje by mohla vést k dalšímu poklesu tlaku a způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako je závrať.

Doporučený příjem pro hypertenzi

Pro lidi s hypertenzí se doporučuje konzumovat 2-3 šálky zeleného čaje denně. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk reaguje na zelený čaj jinak, a proto byste měli sledovat své tělo a případně konzumaci přizpůsobit.

Stimulační účinky

Zelený čaj může mít stimulační účinky na srdce. Obsažené stimulanty, jako je kofein, mohou zvyšovat srdeční frekvenci a způsobovat bušení srdce u citlivých jedinců. Pokud máte problémy se srdečními palpitacemi, měli byste omezit konzumaci zeleného čaje.

Myslete na opatrnost při konzumaci

Je důležité být opatrný při konzumaci zeleného čaje, pokud trpíte srdečními chorobami, arytmie nebo jinými srdečními problémy. Doporučuje se konzultovat s lékařem, jestliže jste náchylní k bušení srdce, abyste zjistili vhodnou míru konzumace zeleného čaje.

Vliv na trávicí systém

Konzumace zeleného čaje na lačno může mít vliv na trávicí systém. Zelený čaj obsahuje taniny, které mohou dráždit žaludek a způsobovat nepohodlí, zejména u citlivých jedinců. Pokud trpíte žaludečními potížemi, je lepší jej konzumovat až po jídle.

Doporučené časování konzumace

Pokud se rozhodnete pít zelený čaj na lačno, doporučuje se vyčkat alespoň 30 minut po probuzení, abyste dali svému žaludku čas se připravit na příjem tekutin. Je také důležité sledovat své tělo a případně upravit časování konzumace podle vlastních potřeb.

Možný laxativní účinek

V některých případech může konzumace zeleného čaje vést k průjmu. Obsažené látky mohou stimulovat střeva a způsobovat rychlejší trávení potravy. Pokud trpíte citlivým žaludkem nebo máte problémy s trávením, měli byste omezit přílišnou konzumaci zeleného čaje.

Opatrnost při citlivém žaludku

Pokud máte citlivý žaludek nebo jste náchylní k zažívacím potížím, je lepší se vyvarovat nadměrnému pití zeleného čaje. Mírná konzumace je obvykle bezpečná, ale vždy je lepší naslouchat svému tělu a přizpůsobit množství konzumace svým individuálním potřebám.

Příznaky předávkování

Přestože je konzumace zeleného čaje obecně považována za bezpečnou, nadměrné množství kofeinu a stimulantů může vést k předávkování. Příznaky předávkování zeleným čajem mohou zahrnovat nervozitu, nespavost, zrychlený srdeční tep, neklid, závratě a bolesti hlavy. Je důležité dodržovat doporučené dávky a nepřekračovat denní limit.

Limity konzumace

Doporučený denní limit konzumace kofeinu je obvykle 300-400 mg. Jedna šálek zeleného čaje obsahuje přibližně 20-45 mg kofeinu, v závislosti na způsobu přípravy. Je tedy důležité sledovat svůj celkový příjem kofeinu z různých zdrojů, včetně zeleného čaje.

Kdo by neměl pít zelený čaj

Těhotné a kojící ženy

Během těhotenství a kojení byste měli omezit konzumaci zeleného čaje. Zelený čaj obsahuje kofein, který může přecházet do mateřského mléka a ovlivnit spánek a chování novorozence. Navíc vyšší dávky kofeinu mohou být spojeny s rizikem potratu a předčasného porodu.

Lidé s určitými zdravotními stavy

Existují také některé zdravotní stavy, při kterých byste měli omezit konzumaci zeleného čaje. Patří sem například osoby s poruchou spánku, žaludečními vředy, gastroezofageálním refluxem nebo poruchami srážlivosti krve. Pokud máte nějaký zdravotní problém, je vždy lepší se poradit s lékařem ohledně vhodnosti konzumace zeleného čaje.

Pravidelné pití zeleného čaje

Zdravotní přínosy

Pravidelná konzumace zeleného čaje je spojena s různými zdravotními přínosy. Obsažené antioxidanty mohou pomáhat snižovat riziko srdečních onemocnění, podporovat zdraví mozku a chránit před některými typy rakoviny. Zelený čaj také obsahuje látky, které mohou podporovat metabolismus a pomáhat při hubnutí.

Doporučená denní dávka

Pokud se rozhodnete pravidelně pít zelený čaj, doporučuje se konzumovat 3-4 šálky denně.

Závěr

Zelený čaj je zdravý a osvěžující nápoj, který nabízí mnoho pozitivních účinků na zdraví. Nicméně, existují situace, kdy byste se měli vyvarovat jeho konzumace, jelikož s sebou přináší řadu rizik na zdraví. Lidé s citlivým žaludkem, srdečními problémy nebo těhotné a kojící ženy by měli být opatrní při pití zeleného čaje.

Zdroje:

  • https://cpzp.cz/clanek/1606-0-Caj-dokaze-zazraky.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-vyhody-a-rizika-konzumace-zeleneho-caje-201399