Čínský zelený čaj Lung Ching (Lung ťing)

autor: | Úno 19, 2023 | Čínské zelené čaje, Zelený čaj | 0 komentářů

Další názvy: Longjing

Lung Ching (v překladu „dračí studna“) bývá často označován za nejlepší čínský čaj. Jeho historie sahá minimálně do 8. století, kdy se o něm zmiňuje Lu Jü ve své knize o čaji. Pěstuje se na jihu Číny v nádherné krajině provincie Če-ťiang, poblíž vesnice Dračí studna, které dvečí i za své jméno. Čínský císař Čchien-lung žijící v 18. století byl takovým milovníkem tohoto čaje, že sem pravidelně na jaře jezdil a čekal na první sklizeň. Čaj určený pro císaře se sbíral pouze z osmnácti nejstarších a nejlepších keřů.

Jak připravit čínský zelený čaj

Zelený čaj je jedním z nejoblíbenějších čajů na světě a jeho příprava má svá specifika. Zjistěte více o tom, jak správně připravit čínský zelený čaj.

Lung-ťing se vyznačuje zvláštním tvarováním lístků do plochých, 1-2 centimetry dlouhých a 2-3 milimetry širokých jehliček světlé až tmavě zelené barvy. Usušené čerstvé lístky si zachovávají lesk a lehce sladkou bylinkovou vůni. Nejlepší sorty, obsahující pouze pupen s jedním přilehlým lístkem, se zpracovávají ručně ve velkých vyhřívaných pánvích. Na trhu se vyskytuje mnoho jakostních sort a výjimkou nejsou ani napodobeniny z jiných oblastí. Levnější sorty Lung ťingu neurazí, ale rozhodně se vyplatí investovat do kvality, která se pozná podle světlejší barvy a pravidelnější textury listu.

Čajový nálev má velice lehkou, leč plnou, hladce chladivou a slabě kaštanovou chuť s náznakem sladkosti, která poměrně dlouho přetrvává na jazyku. Velmi dobře se hodí pro pití v horkých a parných dnech a ani při dlouhodobém popíjení jeho nevtíravá chuť neomrzí.

zdroj: 77 čajů pro laiky i labužníky