Další název: Banča
Banča (v překladu „běžný čaj“) je velmi rozšířený a na japonské poměry levný čaj. Sklízí se ze stejných nezastíněných čajových keřů jako Senča, ovšem asi čtrnáct dní po ní, když keře opět obrostou. Lístky se oholí prakticky až na keř a po vytřídění stonků se zpracují na Banču. Někdy se označuje i jako „pozdní čaj“.
Používá se na běžné každodenní pití. Často je servírovaná v restauracích jako doplněk k jídlu zdarma. Japonci tento čaj pijí i v soukromí domova. Dražší čaje jako Senča a Gjokuro se nabízejí návštěvám nebo se pijí při zvláštních příležitostech.
Jak připravit japonský zelený čaj
Zelený čaj je jedním z nejoblíbenějších čajů na světě a jeho příprava má svá specifika. Zjistěte více o tom, jak správně připravit japonský zelený čaj.
Poměrně velké, volně svinuté listy, s dosti významnou příměsí stonků a listových zlomků, obvykle připomínají seschlý neupravený trávník, avšak objevují se i upravenější sorty. Vydávají lehce nasládlou, bylinkovou až kořeněnou vůni.
Barva nápoje je žlutozelená. Chuť je pak plná, travnatá, mírně hořkosladká jako u čaje Senča, avšak chybí ji hladkost a sametovost. U horších druhů může mít ostrou či nakyslou zadní příchuť. Díky nižšímu obsahu kofeinu se hodí i na pití ve večerních hodinách. Naopak vyšší množství vápníku a železa z něj dělá cenný zdroj minerálů.
Banča slouží jako surovina pro výrobu čajů Genmaiča a Hódžiča.
zdroj: 77 čajů pro laiky i labužníky